Tahák na právo

Něco sem přeskočil, ale to by snad mohlo bejt v pohodě to právo

ustava

1) Ústava české republiky
Ústavní systém České republiky
Dělba moci ve státě
Volební systém České republiky

Ústava Čr je základní zákon Čr > byl přijat už v roce 1992, českou národní radou. Ústavní systém čr jde od občanů > přes krajská nebo obecní zastupitelstva. Občané volí v přímých volbách poslaneckou směmovnu a senát, to je vlastně parlament. Parlament (tedy senát a posl.sm.) volí prezidenta. Prezident jmenuje vládu a jmenuje soudce v ústavním soudu. Dělba moci je Zákonodárná, Výkonodárná a soudní moc. Volební systém čr je ČNR, dvoukomorový parlament, 81 Senátorů > senát, poslanecké sněmovny > 200 poslanců na 4 roky.

schuze Parlamentu CR

2) Platnost, účinnost a publikace právních norem
Právní úkony, právní vztahy, právní skutečnosti
Lhůty z hlediska práva – promlčení, prekluze

Platnost a účinnost právních norem se zveřejňují ve sbírkách zákonů (ústavní zákony, vyhlášky ministerstev, nařízení vlády) její platnost je datum zveřejnění právní normy. Její účinnost je stanovit právní předpis. Právní úkon je to samé co právní jednání (občanským zákoníkem je definován jako projev vůle směřující ke změně nebo zániku práv a poviností). Právní vztah je společenský vztah dvou nebo více subjektů práva. Právní vztah se dělí na relativní (jde o vztah konkrétních subjektů) a absolutní (např. vlastnictví, jeden ze subjektů je určitá a ten má vůču neurčitému množství jiných subjektů určité absolutní právo).
Právní skutečnost je okolnost, se kterou se spojuje vznik, změna nebo zánik právního vztahu. Promlčecí lhůta je období, ve kterém je nutné uplatnit nárok u soudu, jinak přestává být vymahatelný. Prekluze > zánik nároku (uplynutí zákonem stanovené doby a neuplatnění práva v dané lhůtě)

právotři

3) Věcná práva: vlastnické právo (pojem vlastnictví, spoluvlastnictví podílové a společné jmění manželů),
Věcná břemena
Právo zástavní
Právo zadržovací
Držba

Věcná práva umožňují úplné nebo částečné právní panství nad určitou hmotnou věcí Jednotlivá věcná práva vymezuje občanský zákoník.Vlastnické právo (možnost věc užívat s jejími plody a užitky) > patří sem i manželské právo. Držba je faktické ovládání určité věci, pokud s ní držitel nakládá jako s věcí vlastní. Zástavní právo je evidováno v katastru nemovitostí, stejně jako věcné břemeno. Zadržovací právo je v případě kdy mám třeba mobil v servisu.

dedictvi2

4) Dědické právo

Je to oprávnění určitého subjektu stát se dědicem. Dědic je nositelem dědického práva (fyzická nebo právnická osoba nebo stát) a je zákonným dědicem ze zákona.
Předpoklady dědění jsou smrt zustavitele, způsobilý dědic, existence dědictví nebo dědický titul (důvod dědění). Na dědictví také přecházejí vlastnická práva. Dědictví znamená souhrn právních norem upravujících přechod práv a povinnosti zemřelé osoby na jiné osoby.

citizen_havel

5) Občanské právo procesní – průběh občanského soudního řízení
Opravné prostředky řádné a mimořádné
Výkon rozhodnutí.

Občanské právo procesní je jedno z nejrozsáhlejších právních odvětví českého právního řádu. Jeho základním pramenem je občanský soudní řád. Opravné prostředky dělíme na řádné, ty jsou upraveny v části čtvrté zákona o správě daní a poplatků a mimořádné opravné prostředky, které najdeme v části páté tohoto zákona. Řádným opravným prostředkem je odvolání, stížnost, námitka, reklamace. Mimořádným opravným prostředkem je obnova řízení, přezkoumání daňových rozhodnutí, prominutí daně, opravy zřejmých omylů a nesprávností. Exekuce neboli vykonávací řízení je nucený výkon exekučního titulu. Tím je např. vykonatelné rozhodnutí soudu, vykonatelný rozhodčí nález, notářský zápis se svolením k vykonatelnosti, exekutorský zápis, vykonatelné rozhodnutí orgánu státní správy a územní samosprávy, nebo jiná vykonatelná rozhodnutí a schválené smíry a listiny, jejichž výkon připouští zákon. Exekuce spočívá většinou ve vymožení peněžité částky od povinného (dlužníka) pro oprávněného (věřitele), případně v donucení ke splnění jiné povinnosti. Průběh občanského soudního řízení:

zahájení – soudní řízení je u sporných řízení zahájeno doručením návrhu

(žaloby) soudu, u nesporných řízení dnem, kdy soud vydá usnesení
o zahájení řízení
soud pozve účastníky, svědky …
důkazy (veřejná listina – má zvláštní právní sílu, to co je v ní uvedeno platí za
prokázané, pokud je vydána příslušným státním orgánem  občanský průkaz,
oddací list …, pokud není prokázán opak  soud to bere jako pravdu)
výslech účastníka – je to jen podpůrný důkazní prostředek (může lhát)
výslech svědka – co svými smysly viděl
výslech znalce – vyjadřuje se odborně ke skutečnostem, musí být nestranný,
nesmí to být svědek
řízení proběhlo v 1. stupni
soud vydá rozhodnutí
formy: 1) rozsudek
2) usnesení
3) platební rozkaz
4) směnečný a šekový platební rozkaz

právošest1

6) Rodinné právo – vznik a zánik manželství
Rodičovská zodpovědnost
Vyživovací povinnost
Náhradní rodinná péče

Rodinné právo je soubor právních norem upravujících osobní a majetkové vztahy mezi členy rodiny. Manželství se uzavírá před matričním úřadem, uzavírá se sňatkem. Mají povinosti, věrnost a starání o děti. Končí smrtí. Samozřejmost je vyživovací povinnost a rodičovská zodpovědnost. Náhradní rodinná péče je poskytována dětem bez rodiny.Trestní právo – charakteristika

car-crime

7) Trestní odpovědnost
Znaky trestného činu
Druhy trestů
Stadia trestního řízení

Trestní právo je odvětvím veřejného práva > určuje jaká společenský škodlivá jednání jsou trestnými činy a sankce. Trestní právo se rozlišuje na Hmotné (sankce) a Procesní (postup)
Trestní odpovědnost nabývá po spácáhní trestného činu. Formální znaky trestného činu je protiprávnost nebo obecné znaky trestního činu. 15 +. Mezi druhy trestů patří například odnětí svobody, podmínka, vyhoštění, zákaz činosti, domácí vězení, obecně prospěšné práce.

právoosm

8) Obchodní závazkové vztahy – vznik, dělení, zajištění a zánik závazkových vztahů, kupní smlouva.

Obchodní závazkový vztah vzniká mezi podnikateli. Dělí se na Relativní(kupní smlouva), Absolutní(závazkové vztahy) a Fakultativní obchod. Zaniknutí závazkového vztahu je splněním, odstoupením nebo prodlevou. Kupní smlouva je soukromoprávní smlouva, při které se provede „výměna/obchod“. Zajištění vztahů, Dlužník > Věřitel

Good-Job

9) Vznik a změny pracovního poměru
Pracovní smlouva (náležitosti obligatorní a fakultativní),
Pracovní doba, dovolená
Dohody o pracích konaných mimo pracovní poměr
Způsoby skončení pracovního poměru
Mzdy a platy

Pravovní poměr je vztah mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem > jeho předmětem je pracovní činnost. Pracovní smlouva se uzavírá písemně. Spousta věcí záleží na dohodě nebo na pracovní smlouvě. Pracovní poměr lze ukončit výpovědí, dohodou, okamžitým zrušením, uplynutí zkušební doby, zrušením ve zkušební době.

právodeset1-700x466

10) Živnosti – pojem a druhy živností,
Podmínky podnikání podle živnostenského zákona,
Živnostenské oprávnění
Živnostenská provozovna

Živnost je soustavná podnikatelská činnost provozována samostatně za účelem dosažení zisku. Jsou živnosti Ohlašovací a Koncesované. Podmínky pro získání živnosti – Trestní bezúhonost – Věk minimálně 18 let – Způsobilost k právním úkonům. Prostor v němž je provozována živnost (obchod, dílna, stánek). Na základě živ. oprávnění může být živnost provozována i ve více provozovnách. Zahájení a ukončení činnosti v provozovně musí být do 15 dnů ohlášen písemně živ. úřadu. Evidenci provozoven vede živ. úřad. Provozovna musí být:
1. způsobilá – pořádek, WC
2. ustanovena zodpovědná osoba
3. provozovna musí být zvenčí viditelně a trvale označena obchodním jménem, IČO
4. viditelně musí být uvedeno jméno a příjmení odpovědné osoby a provozní doba.
Žádost o živnostenské oprávnění se podává na živnostenském úřadě. Při založení živnosti se platí poplatek 1000 Kč. V případě ohlášení další živnosti nebo při žádání o koncesi se platí poplatek ve výši 500 Kč. Živnostenský úřad provede zápis do živnostenského rejstříku do 5 dnů od podání žádosti. Živnostenské oprávnění vzniká až zápisem do obchodního rejstříku.

e6bf670fee-58525452-o2

11) Daňová a poplatková soustava – druhy daní a poplatků
Základní rozdělení daní a poplatků
Základní rozdíly mezi daněmi a poplatky

Daňová soustava je soustava daní státu. Její ideou je zajistit státu dostatek finančních prostředků. Potom všichni platíme poplatky > soudní poplatky, správní poplatky, místní poplatky kterými jsou: poplatek ze psů, poplatek za lázeňský nebo rekreační pobyt, poplatek za užívání veřejného prostranství, poplatek ze vstupného, poplatek z ubytovací kapacity, poplatek za povolení k vjezdu s motorovým vozidlem do vybraných míst a částí měst, poplatek za provozovaný výherní hrací přístroj. Hlavní rozdíl mezi daní a poplatkem tkví v tom, že poplatek platit nemusím, pokud po orgánech veřejné
správy nic nepožaduji, zatímco daň v zákonem stanovených případech zaplatit musím, ať chci či nechci. Navíc, pokud uhradím poplatek, dostane se mi ve většině případů konkrétní protiplnění, narozdíl od daně, která sice plyne do státního rozpočtu a v rámci přerozdělení je pak využita na poskytování veřejných statků, nicméně žádné konkrétní

timcookwords1

12) Veřejná obchodní společnost – pojem,
Založení a vznik společnosti,
Práva a povinnosti společníků,
Ručení společníků,
Zrušení a likvidace společnosti.

VOS – Veřejná obchodní společnost je osobní obchodní společnost. V České republice její činnost upravuje obchodní zákoník.
Veřejná obchodní společnost je taková společnost, v níž podnikají minimálně dvě osoby a za své závazky
ručí celým svým majetkem, a to společně a nerozdílně. Právě to je velkou nevýhodou této formy podnikání – při krachu. Společnost se zakládá společenskou smlouvou > je tam zpravidla uvedeno dělení majetku nebo rozdělení zisku. Společnost vznikne až dnem zápisu do obchodního rejstříku. Společníci ručí celým svým majetkem. Společnost se ruší výpovědí společní, smrtí, ze závažných důvodů… Společnost ale zanikne až ke dni výmazu z obchodního rejstříku.

BattlefieldBadCompany2

13) Komanditní společnost – pojem, založení a vznik společnosti,
Práva a povinnosti společníků
Ručení společníků
Zrušení a likvidace společnosti.

Komanditní společnost je právnická osoba, jde o osobní obchodní společnost s prvky společnosti s
ručením omezeným, což je společnost kapitálová (nikoli osobní). Zakládá se taky společenskou smlouvou (minimálně dva zakladatelé). Vzniká taky až dnem zápisu do obchodního rejstříku. Dva typy společníků, Komandisté (min. vklad 5000, mohou pouze kontrolovat hospodaření) a Komplementáři (Ručí majetkem, smrtí společnost končí, jsou statutárním orgánem společnosti)

právočtrnáct

14) Společnost s ručením omezeným – pojem
Založení a vznik společnosti
Práva a povinnosti společníků
Ručení společníků
Zrušení a likvidace společnosti

Společnost s ručením omezeným je kapitálová obchodní společnost, jedna z forem právnických osob v
Česku i jiných zemích. V České republice je nejrozšířenější formou obchodní společnosti. Může ji založit jeden až padesát společníků. Základní kapitál je minimálně 200 000. Minimální výše vkladu společníka je 20 000. Společnost je založena v okamžiku, kdy se všichni její společníci dohodnou na obsahu společenské smlouvy a podepíší ji u notáře. Společnost odpovídá za porušení svých závazků celým svým majetkem, společníci pak společně a nerozdílně ručí za závazky společnosti do výše souhrnu nesplacených částí vkladů všech společníků podle stavu zápisu v obchodním rejstříku. Orgány společnosti jsou Valná hromada (nejvyšší orgán společnosti), Statutární orgán (byli jmenováni při založení společnosti a jsou vybráni valnou hromadou) a nakonec Dozorčí rada (nepovinný orgán, dohlíží na činnost jednatelů a předkládá své zprávy valné hromadě). Společníci mají vkladovou povinnost. Společníci mají právo na podíl zisku, informace, likvidačním zůstatku a právo na vypořádací podíl. Likvidace s.r.o je často uplynutí doby na kterou byla založeni nebo soudním rozhodnutím. Taky končí až výmazem z obchodního rejstříku.

3362429-studenka-po-mesici

15) Akciová společnost – pojem a.s.
Založení a vznik společnosti,
Náležitosti zakladatelské smluvy – listiny, stanovy, druhy akcií, orgány společnosti, zrušení a likvidace společnosti

Akciová společnost je obchodní společnost, jejíž kapitál je rozdělen na stejné podíly, obchodovatelné akcie. Ty se kupují a prodávají na kapitálových trzích. Nákupem akcie se každý může stát podílníkem akciové společnosti čili akcionářem, čímž získává část celkové hodnoty společnosti, právo na dividendy a hlas na valné hromadě společnosti. Společnost může být založena jedním zakladatelem či více zakladateli. Po provedení první valné hromady s volbou orgánů společnosti, po splacení emisního ážia a vložení nepeněžitých vkladů všemi akcionáři může rejstříkový soud povolit zápis společnosti do obchodního rejstříku. Tím akciová společnost vznikne. Základní kapitál společnosti musí tvořit minimálně 2 000 000 Kč. Orgány společnosti jsou Valná hromada, Představenstvo a Dozorčí rada. Zakladatelská smlouva se jako zvláštní druh společenské smlouvy omezuje pouze na založení akciové společnosti. Náležitosti zakladatelské smlouvy > Firma, sídlo a předmět podnikání; navrhovaný základní kapitál, počet akcií a jejich jmenovitá hodnota, podoba; kolik akcií který zakladatel upisuje, za jaký emisní kurs, způsob a lhůta pro splacení emisního kursu a jakým vkladem bude emisní kurs splacen. Je-li akciová společnost zakládána jediným zakladatelem, použije se zakladatelské listiny (stejně jako u společnosti s ručením omezeným). Stanovy jsou smlouvou, která se podobá společenské smlouvě u společnosti s ručením omezeným. Akcie mohou být dvojího druhu – zaknihované a listinné. Zaknihované akcie jsou pouhým záznamem o držení akcie v databázi Střediska cenných papírů (SCP). Oproti tomu listinné akcie představují papírové listiny. Oba typy akcií v podstatě vyjadřují totéž (vlastnictví akcie), avšak různými způsoby. Zrušení společnosti buď likvidací nebo bezlikvidace (fůze > spojení několika společností nebo rozdělení…)

3 thoughts on “Tahák na právo

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>