Vznik a změny pracovního poměru
Pracovní smlouva (náležitosti obligatorní a fakultativní),
Pracovní doba, dovolená
Dohody o pracích konaných mimo pracovní poměr
Způsoby skončení pracovního poměru
Mzdy a platy
Pracovní poměr je smluvní vztah mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem, jehož předmětem je pracovní činnost, kterou se zaměstnanec zavazuje za mzdu, popř. plat, pro zaměstnavatele vykonávat. Sjednává se podle platných právních norem, v České republice podle ustanovení zákoníku práce, který mj. stanoví, že musí být vždy uzavřen písemnou formou. Může být uzavřen jak na dobu neurčitou, kdy vzniká trvalý pracovní poměr, tak i na dobu určitou, po jejímž uplynutí skončí.
Pracovní smlouva se uzavírá písemně, nezapomeňte si ji proto před podpisem důkladně přečíst. Jedno vyhotovení zůstane vám, druhé si ponechá zaměstnavatel.V pracovní smlouvě musí být podle zákoníku práce uvedeny tři zákonné náležitosti: 1. Druh práce, 2. Místo výkonu práce, 3. Den nástupu do zaměstnání.Mimo ně do smlouvy patří i označení zaměstnavatele (název, sídlo) a osobní údaje zaměstnance (jméno, bydliště, rodné číslo nebo datum narození).
Pracovní doba je doba, v níž je zaměstnanec povinen vykonávat pro zaměstnavatele práci.
Zaměstnanci vzniká za stanovených podmínek nárok na
b) dovolenou za odpracované dny,
c) dodatkovou dovolenou,
d) další dovolenou.

Zánik nebo změna pracovního poměru musí být prováděna vždy v souladu s ustanoveními zákoníku práce. Ten pro české občany definuje celkem pět způsobů, jak může být pracovní poměr ukončen:
- dohodou
- výpovědí
- okamžitým zrušením
- zrušením ve zkušební době
- uplynutím doby, byl-li sjednán na dobu určitou