BattlefieldBadCompany2

Právo třináct

Komanditní společnost – pojem, založení a vznik společnosti,
Práva a povinnosti společníků
Ručení společníků
Zrušení a likvidace společnosti.

 

Komanditní společnost

Komanditní společnost je právnická osoba, jde o osobní obchodní společnost s prvky společnosti s
ručením omezeným, což je společnost kapitálová (nikoli osobní). V  systematice obchodního zákoníku
je nicméně chápána jako zvláštní případ veřejné obchodní společnosti, a tak se pro ni použije podpůrně také její úprava.

Založení a vznik komanditní společnosti

Komanditní společnost se zakládá zásadně společenskou smlouvou (vždy minimálně dva zakladatelé) v písemné formě s úředně ověřenými podpisy. Zakladatelem  mohou být fyzické i právnické osoby. Ve společenské smlouvě se stanoví, jak se rozdělí zisk a kdo bude mít jaká práva. Pokud se na rozdělení zisku vlastníci  nedohodnou, dělí se automaticky v poměru vložených vkladů.
Komanditní společnost přesto vznikne až dnem zápisu do obchodního rejstříku.

Společníci (odpovědi na zbylé otázky)

Existují zde dva typu společníků, odlišují je jejich práva a povinnosti:
Komanditisté – ti mají za úkol do společnosti splatit svůj vklad (min. 5 000 Kč) a do jeho nesplacené výše ručí za závazky společnosti. Nesmí ale zasahovat do  jejího  vedení, pouze mohou kontrolovat její hospodaření. Smrtí komanditisty se společnost neruší.
Komplementáři – jejich postavení připomíná postavení společníků ve veřejné obchodní společnosti. Ručí svým majetkem, jsou statutárním orgánem společnosti a je  jim  svěřeno obchodní vedení společnosti. Smrtí komplementáře se společnost ruší.

This entry was posted in Právo.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>